Merhabalar, Ben Barış;

Pamukkale Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Bursa’nın MusatafaKemalPaşa ilçesinde doğdum ve büyüdüm. Şuan da Denizli’de yaşıyorum.

Kendimi web teknolojileri alanında geliştirmek için çabalıyorum. Okula başlamadan önce yazılımla uğraşmışlığım yoktu. Sadece araştırır teorik bilgiler elde ederdim. Okula başlamamla birlikte Pamukkale Teknokent’de yeni şeyler öğrenmeye istekli arkadaşlarım ile birlikte php öğrenmeye başladım. Yazılıma ilk adımı aslında böyle atmış oldum.

Aslında ilk teknokente gittiğimde aklımda web teknolojileri yoktu . Daha çok masaüstü yazılımcılığı düşünüyordum. Ama o an anladım ki web teknolojileri ile yapabilceklerimin sınırı hayallerimdi. O andan itibaren web teknolojilerini araştırmaya başladım hala da araştırmaya devam ediyorum. Ama bana web teknolojilerinin ,kurumsal web sitesi yapmaktan ibaret olmadığını anlatan ve bu konularda kafamı açan, düşüncelerimi geliştiren Kemal Kanok‘a bir teşekkürü borç bilirim.

Aynı zamanda okulda C programlama dersi alarak C dilinin genel yapısını öğrendim. Yaklaşık 2 ay önce symfony öğrenmeye arkadaşım Çağatay Çalı‘nın yardımlarıyla Erdem ile başladık. Özel bir hoca edasıyla kendi bilgi ve birikimini bize aktarmaya çalıştı.

Erdem ile birlikte öğrendiklerimizi projeler yaparak pekiştirmeye devam ettik. Yaptığımız çalışmaların hepsini Github üzerinden yürüttük. ( Yaptıgımız çalışmaları buradan inceleyebilirsiniz. )

Aynı zamanda siber güvenliğe merak sardım. Daha güvenli yazılımlar çıkartabilmek için siber güvenlik ile ilgilenmem gerektiğini düşünüyorum. Bu alanda da aynı şekilde arkadaşlarım ile beraber çalışmalar yapmaya devam ediyoruz . Ama bu alanda daha yolun çok çok başındayım.

Şuan da Cordova ile multi platform projeler geliştirmeye çalışıyoruz. Daha öğrenmem gereken çok şey olduğunu farkındayım ama artık bu yola başladım ve emin adımlar ile ilerliyorum ve öğrendiklerimi de bu blog üzerinden öğrenmek isteyen arkadaşlarım ile paylaşacağım.

5 Kasım 2017 tarihi ile gelen güncelleme :)

Yukarıda belirttiklerimin üzerine farklı gelişmeler yaşadım. 2016 yılının ortalarında Node js ile tanıştım. Realtime uygulamar üzerine ufak bir kaç çalışma yaptım. Yine yukarıda bahsettiğim ekip ile birlikte realtime bir uygulamada çıkardık lakin yine kendimize kadar kaldı diyebilirim uygulama için. Yaptığımız uygulamanın bir benzeri geçtiğimiz aylarda instagram tarafından aktif olarak kullanılmasıda biraz üzdü biraz mutlu etti bizi. Başımıza sık sık geliyor bu durum aslında konuştuğumuz üzerinde çalıştığımız şeyleri yapmakta geç kalıyor veya yaptığımızda tanıtamıyoruz sanırım. Daha sonrasında 2017 yılı itabiriyle düzenli bir iş hayatına geçiş yaptım. Erdem ile birlikte Caddedenevar şirketinde parttime olarak çalışmaya başladık. Orada hazır bir proje vardı ve geliştirilmesi gerekiyordu. Ancak proje Ruby on Rails ile yazılmıştı. Bu sebeple Rails öğrenmeye başladım yaklasık 5 ay aynı şirkette devam ettim. Haziran ayında ise kendi isteğim ile şirketten ayrıldım. Caddedenevar şuanda Publins adıyla devam ediyor.

Daha sonrasında yaklaşık 1 ay kadar bir boşluğum oldu o ara sınavlar ile uğraştım :(. 2.sınıfı bitirdiğim için staj yapmam gerekiyordu. Denizli Teknokent şirketlerinden Netinternet ile anlaştım. Buradada önceliğimiz laravel oldu. Staj dönemi bitiminde Osman abi ile görüştük ve devam etmemi istediler. Şuanda aktif olarak Netinternet firmasında web developer olarak çalışıyorum. Şuan için oldukça iyi gidiyor. Netinternet birlikte kelime dağarcığıma farklı kelimelerde girmeye başladı. Normaldede kendi projelerimi kendi sunucumda host ediyordum ama artık yakınlarımda başım sıkıştığında yardım alabilecek birilerinin olması çok daha rahat ettiriyor. Çok yakında da Go programlama diline başlayacağım. Şuanda şirkette aktif olarak kullanılmaya başlandı.

Ayrıca sanırım Cordova ile son projemi geliştiriyorum. Mobil taraftada React-native göz kırpıyor diyebilirim.

Yaptıgım ve yapacağım projeleri takip etmek için beni github üzerinden takip edebilirsiniz.

Github/barisesen